• ROCZNICA STANU WOJENNEGO

Jak co roku, 13 grudnia wspominamy wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

Polacy zostali poinformowani o jego wprowadzeniu o godz. 6.00 rano. W radiu zostało nadane przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, które później wyemitowano w telewizji. Stan wojenny drastycznie ograniczał życie codzienne Polaków. Wprowadzono godzinę milicyjną czyli zakaz poruszania się w nocy w miejscach publicznych. Ograniczono swobodę przemieszczania się, zawieszono prawo do zgromadzeń i manifestacji. Zawieszono tajemnicę korespondencji i ukazywanie się prasy. Wielu trafiło do więzień i specjalnych ośrodków internowania na terenie kraju. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, która stała się organem administrującym Polską w tym okresie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu likwidację opozycji demokratycznej, a także utrzymanie systemu komunistycznego. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983r.

• Spotkanie z wolontariuszami z Zespołu Szkół w Rybnie!

​​​​​​W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 11:00 w Zespole Szkół w Rybnie odbyło się spotkanie Sylwestra Kasprowicza z wolontariuszami podsumowujące ostatnią akcję charytatywną Bajkowe Mikołajki”. Warto zaznaczyć, że uczniowie z Zespołu Szkół w Rybnie we współpracy z organizacją „W Rękach Młodych” zorganizowali wspólnie w tym roku już dwa wydarzenia, wcześniej wspomniane Mikołajki oraz „Dzień dla Ksawcia w Rybnie”.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Łącznie podczas dwóch eventów udało się zebrać prawie 40 tysięcy złotych na leczenie chorej na nowotwór Aniki oraz na 4 rehabilitacje dla Ksawcia z Zajączkowa. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniowie otrzymali podziękowania za dotychczasową współpracę oraz zaplanowali kolejny event, który odbędzie się na przełomie lutego/marca w przyszłym roku.

• ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

• ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Dnia 1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień walki z AIDS.

Od 1988 roku dzień ten obchodzony jest corocznie na całym świecie. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażenia wirusem HIV i zachorowania na AIDS. Ten dzień integruje wiele działań podejmowanych na całym świecie. Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie czy w Internecie. Każdy kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina czerwoną kokardkę.

• WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI

W poniedziałek 27 listopada odbył się wyjazd uczniów Zespołu Szkół w Rybnie na mecz siatkówki.

Spotkanie odbywało się w hali widowiskowo-sportowej w Iławie. Mecz rozgrywała drużyna Indykpolu AZS Olsztyn z zespołem GKS Katowice. Zwyciężyła drużyna z Olsztyna, której kibicowaliśmy.