• NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę świata. Nie był to okres łatwy dla Polaków. Ziemie polskie podzielone pomiędzy 3 zaborców poddane zostały systematycznej germanizacji i rusyfikacji. Mimo piętrzących się trudności i zakrojonych na szeroką skalę działań antypolskich, Polacy z dużą determinacją przeciwstawiali się zaborcom. Organizowali min. powstania narodowe, kultywowali polskie tradycje, tworzyli różne organizacje a wszystko po to , by zachować polskość i walczyć o swoją godność.

Aby upamiętnić to ważne święto w naszej szkole przygotowano montaż słowno - muzyczny z elementami dramy, pt. Wstań, Polsko moja! Przygotowano również wystawę oraz gazetki tematyczne. W ramach ogólnopolskiej akcji -"Szkoła do hymnu", o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy. Podniosłość uroczystości podkreślił galowy strój naszych uczniów oraz poczty sztandarowe.

• ŚWIĘTO SZKOŁY 2022

26 października w Zespole Szkół w Rybnie ochodziliśmy kolejne Święto Szkoły. Spotkaliśmy się tego dnia z kilku powodów.

Najważniejszym z nich było 20-lecie Zespołu Szkół w Rybnie. W 2002 roku powstało liceum ogólnokształcące i razem z gimnazjum utworzyło Zespół Szkół w Rybnie.

Obecnie w skład Zespołu Szkół w Rybnie wchodzą dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. bp. Jana Chrapka i Branżowa Szkoła I stopnia im. Ignacego Łukasiewicza. W naszej szkole uczy się 151 uczniów. Pokazuje to, że szkoła ponadpodstawowa w gminie Rybno jest potrzebna.

Październik to dla naszej szkoły ważny miesiąc. 23 października 2008 roku liceum ogólnokształcące otrzymało imię bp. Jana Chrapka, a gimnazjum - imię Marii Skłodowskiej - Curie. 21 października 2021 roku branżowa szkołą I stopnia otrzymała imię Ignacego Łukasiewicza. Spotkaliśmy się więc w pierwszą rocznicę nadania imienia szkole branżowej, w roku ogłoszonym jako rok Ignacego Łukasiewicza.

Podczas Święta Szkoły tradycyjnie odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Uczniowie klas III I IV LO przygotowali na obchody tegorocznego święta niezwykle pasjonujący pokaz eksperymentów chemicznych. Klasa I LO uświetniła uroczystość tańcami. Wszyscy wspólnie zatańczyliśmy "belgijkę". Bardzo dużo entuzjazmu wywołał quiz online związany z ciekawostkami o naszej szkole. Udział w nim wzięli uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie, ale także zaproszeni uczniowie z klas ósmych szkół podstawowych gminy Rybno, a także goście zaproszeni na Święto Szkoły.

Ostatnim punktem obchodów była gra sportowo-wiedzowa. Drużyny z poszczególnych klas rywalizowały w konkurencjach sportowych i wykonywały zadania z różnych dziedzin. W ramach nagrody i podziękowania za udział w zabawie wszystkich uczestników poczęstowano jabłkiem.

Cieszymy się, że w tym dniu razem ze Społecznością Zespołu Szkół w Rybnie zechcieli świętować zaproszeni goście: wójt gminy Rybno - p. Tomasz Węgrzynowski, p. inspektor ds. oświaty - p. Wiesława Wróblewska, sołtys Rybna - p. Henryk Wiśniewski, dyrektorzy szkół podstawowych, przedstawiciele klas ósmych wraz z opiekunami, Rada Rodziców, przedstawiciele pracodawców, emerytowani pracownicy Zespołu Szkół w Rybnie.

Dla wszystkich dzień ten był pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

• OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU

Dnia 18 X 2022 roku w naszej szkole odbył się Etap Szkolny XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie z klasy III i IV Liceum Ogólnokształcącego. Najwyższe wyniki w naszej szkole uzyskały dwie uczennice: Kamila Muchowska – klasa IV LO, profil: biologiczno-chemiczny oraz Katarzyna Zdunek – klasa III LO, profil: biologiczno-chemiczny. Awansowały do Etapu Okręgowego OWoŻ, który odbędzie się 2 grudnia 2022 roku w Bydgoszczy.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu jest ściśle powiązana z interdyscyplinarną dziedziną wiedzy jaką jest „nauka o żywieniu”, zajmującą się współzależnością między pożywieniem człowieka a jego zdrowiem i życiem. Olimpiada jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych, których celem jest inwestowanie w zdrowie społeczeństwa.

Głównym zadaniem Olimpiady jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o żywieniu i żywności, a także rozwijanie zainteresowań uczniów powyższą tematyką.

Tematyką wiodącą tegorocznej XXVII edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu są:

„Ryby i owoce morza – przetwórstwo i zastosowanie w żywieniu”

Z poniższymi zagadnieniami zmagać się będą uczestniczki Etapu Okręgowego:

1. Znaczenie ryb i bezkręgowców morskich w gospodarce żywnościowej i żywieniu człowieka.

2. Podział ryb i bezkręgowców morskich.

3. Przegląd i charakterystyka wybranych ryb.

4. Charakterystyka skorupiaków i mięczaków.

5. Trwałość i przechowywanie ryb oraz bezkręgowców morskich.

6. Przetwory rybne.

7. Obróbka wstępna ryb i bezkręgowców morskich.

8. Obróbka termiczna ryb i bezkręgowców morskich.

9. Asortyment potraw z ryb i owoców morza (przekąski zimne i gorące, dania zasadnicze).

10.Sposoby serwowania potraw z ryb i owoców morza.

11.Wykorzystanie ryb i owoców morza w żywieniu dietetycznym.

Eliminacje okręgowe polegają na rozwiązaniu testu, na który składają się zadania z tematyki wiodącej oraz zadania z zakresu gastronomii, żywności i żywienia.

Gratulujemy i życzymy naszym uczennicom dobrych wyników!

Opiekun i organizator OWoŻ – Ewa Sochacka