BISKUP  JAN CHRAPEK

Bp Jan Chrapek był jednym z najpopularniejszych polskich biskupów, szczególnie dobrze znanym w środowisku dziennikarskim, z którym od lat blisko współpracował. Jego dewizą biskupią były słowa: "Quis ut Deus" (Któż jak Bóg). Odpowiadał z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich (CCEE) za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W czasie pielgrzymki Jana Pawła II był wiceprzewodniczącym Komitetu Episkopatu ds. wizyty apostolskiej Ojca Świętego w Polsce w 1999r., był również organizatorem wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Polsce w 1997r.

Ks. Bp Jan Chrapek urodził się 18 Lipca 1948r w Józefinie, obecnej Woli Skolankowskiej. Był najstarszym z pięciorga rodzeństwa. W 1955r. podjął naukę w Szkole Podstawowej w Jastrzębskiej Woli, którą ukończył w 1962r. Żywe już powołanie do Służby Bożej skierowało Go do Niższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym koło Krosna. Zgromadzenie to o popularnej nazwie michalici jest instytutem zakonnym, oddanym posłannictwu apostolskiemu. W tymże zgromadzeniu Jan Chrapek złożył pierwsze śluby zakonne 26 sierpnia 1966r., zaś rok później uzyskał świadectwo maturalne. Święcenia kapłańskie przyjął w 3 maja 1975r. w Miejscu Piastowym z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Następnie rozpoczyna dalsze studia z zakresu teologii pastoralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskuje tytuł magistra teologii dnia 14 czerwca 1976r. Natomiast po egzaminie specjalizacyjnym w 1977r. otrzymał dyplom licencjata. Od połowy lat osiemdziesištych do czasu nominacji biskupiej był przełożonym generalnym tego zgromadzenia. Sakrę biskupią przyjął 5 czerwca 1992r. w Drohiczynie z ršk bp. Józefa Kowalczyka. Od 25 marca 1992r. ks. Jan Chrapek został mianowany biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, w 1994r. Ojciec św. mianował go biskupem pomocniczym w diecezji toruńskiej, a w dniu 18 czerwca 1999r. w specjalnej bulli skierowanej do ks. Bp. Jana Chrapka Ojciec św. Jan Paweł II ustanowił Go biskupem Kościoła Radomskiego. Bp Jan Chrapek ukończył również Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, w latach 1969-75 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym, od trzeciego roku studiów robił specjalizację w zakresie socjologii religii i zagadnień pastoralnych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W latach 1975-79 odbył studia doktoranckie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1981 do 1983r. był rektorem Papieskiego Sanktuarium ss. M. ad Rupes koło Rzymu. W latach 1984-86 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powścišgliwość i Praca", wykładowcą na ATK i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (księży michalitów) w Warszawie. Od 1986 do 1992r. był przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Pełnił również obowiązki przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Do ulubionych lektur bp. Chrapka należały dzieła z zakresu mistyki chrześcijańskiej (św. Katarzyna Sieneńska, św. Teresa z Avili, św. Jan od Krzyża, bł. Henryk Suzo, Tomasz á Kempis) oraz literatura z zakresu zagadnień duszpastersko-społecznych, poezja (Herbert, Miłosz, Szaruga, Tuwim, Kamieńska). Jego dewizą życiową były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Interesował się muzyką poważną, malarstwem, turystyką, zbierał również pamiętniki.

Życie ks. Bp przepełnione było troską o dobro drugiego człowieka, wielkość i ilość wspaniałych wydarzeń i czynów, jakie miały miejsce za jego przyczyną jest nieprzeliczalna. Jego osobowość była przepełniona różnorodnością bogactwa, które jest niepowtarzalne.

Nam wszystkim, a zwłaszcza młodzieży wiejskiej, potrzebni są ludzie tej miary, co ksiądz biskup Jan Chrapek, który ofiarnie służył ludziom swoimi talentami i ogromnym dorobkiem naukowym, umiłowaniem ziemi świętokrzyskiej i radomskiej i wielką troską o nie o dobro drugiego człowieka.

Jako przedstawiciele środowiska i wychowawcy młodych pokoleń winni jesteśmy ks. bp. Janowi Chrapkowi szacunek i pamięć. Dziś musimy szukać postaw, które będš dla nas wzorem. Osoba Księdza Biskupa jest znakomitym tego przykładem, bowiem najważniejsze jest w życiu to, co człowiek po sobie zostawi i tego powinna się uczyć dzisiejsza młodzież, co mogliśmy słyszeć z bardzo często przytaczanych przez Księdza Biskupa słów i zaobserwować w Jego życiu: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".