Droga Polski do Unii nie była łatwa, ponieważ należało spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim musiała funkcjonować demokracja i gospodarka wolnorynkowa. Jako warunek przystąpienia należało przyjąć prawa i wartości UE.
W 2003r. Polacy, w ogólnopolskim referendum, opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii. Do niewątpliwych korzyści wynikających z członkostwa należy zaliczyć m.in.: umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, podniesienie jakości infrastruktury technicznej i drogowej, rozwój szkolnictwa wyższego i mobilności studentów.
Dla Polaków otworzył się również rynek pracy, nastąpiło duże wsparcie dla rolnictwa, a także zwiększyła się mobilność społeczeństwa dzięki otwarciu granic. Wzrosło poczucie bezpieczeństwa.
Oprócz korzyści są też minusy. Jednym z minusów są zagrożenia wynikające dla rodzimej kultury czy ograniczanie suwerenności poprzez konieczność podporządkowania się politykom europejskim.
Dziś, mimo wszystko, nie wyobrażamy sobie Polski poza Unią Europejską.
W ramach obchodów wejścia Polski do Wspólnot Europejskich odbył się Konkurs wiedzy o UE, w którym wzięło udział 21 osób.
Test składał się z kilkunastu pytań zamkniętych o rożnym stopniu trudności.
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą Polski w UE, a także wiedzą szczegółową o samej organizacji.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Weronika Cieślińska kl. IB LO
Kamil Wiergowski kl. IB LO
II miejsce: Błażej Markowski kl. IA LO
Szymon Załoga kl. IA LO
Aleksandra Nyga kl. IB LO
Amelia Jackowska kl. IB LO
Jakub Sławiński kl. IB LO
Nagrody dla zwycięzców wręczono podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka i Dnia Sportu.