Lista galerii
brak danych
W dniu 27 listopada nasz Samorząd Uczniowski wziął udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych, który odbył się w ZSZ nr 1 w Działdowie. Podczas przeglądu wystąpiły następujące szkoły:
ZS w Rybnie, ZS Iłowo, LO Lidzbark, ZS Lidzbark, ZS Malinowo, ZS nr 2 Działdowo, ZS nr 1 Działdowo, ZSZ nr1 Działdowo. Naszą szkołę zaprezentowały : Izabela Janicka, Julia Bojarowska, Weronika Chmielewska oraz Kamil Sobieraj. Na występie Iza oraz Julia zaśpiewała pieśń pt. ,,Rozkwitały pąki białych róż". Opiekunem grupy był Pan Michał Marona.
Koncert patriotyczny
W roku 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół w Rybnie odbył się koncert patriotyczny. 19 listopada uczniowie wysłuchali utworów patriotycznych, przeplatanych informacjami związanymi z droga Polski do wolności. Koncert przedstawiła agencja artystyczna z Olsztyna
I miejsce w ogólnopolskim konkursie 'Sto lat Niepodległej Polski'
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w konkursie plastycznym, którego organizatorem była Fundacja Honor Pomagania Dzieciom.
Grupa uczniów z klasy I i III liceum, wykonała plakat, który propagował treści patriotyczne i historyczne dotyczące naszego kraju. Na plakacie przedstawiono Warszawę zniszczoną przez zaborców oraz jej odbicie po odbudowie z ruin wojennych.
Młodzież licealna wykazała się kreatywnością i wyobraźnią, przygotowując konkursową pracę.
„Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek”- wystawa
15 listopada biblioteka szkolna zorganizowała wystawę pod tytułem „Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek” na cześć 100-lecia odzyskania niepodległości. W holu szkolnym wyeksponowano książki o historii Polski oraz pozycje o naszym regionie: gminie i powiecie. Na wystawie nie zabrakło książek autorstwa naszych mieszkańców: Jerzego Anczykowskiego, Bogusława Łukwińskiego oraz Mirosława Szczepańskiego.
Wystawę mogli obejrzeć uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice podczas zebrania z rodzicami.
W czwartek 15 listopada w ZS w Rybne odbyło się niecodzienne spotkanie z rodzicami. Z okazji ogólnokrajowych obchodów 100-nej rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości, zorganizowaliśmy wieczornicę dla rodziców. Uczniowie klasy IIIb i koła teatralnego przedstawili część artystyczną złożoną z utworów poetyckich i muzycznych. Rodzice wysłuchali też pięknego wykonania pieśni patriotycznych przez uzdolnione uczennice. Drugą część występów uczniów było odczytywanie wspomnień odnalezionych przez uczniów. Wszyscy poznaliśmy wspomnienia dziadka naszej koleżanki, który jako żołnierz znalazł się na Zachodzie Europy. Nasz kolega opowiedział o dziejach mieszkańców Kopaniarzy.Ostatnią częścią spotkania było wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych . Wszyscy skosztowali smacznego ciasta, przygotowanego przez rodziców i nauczycieli.
100. Rocznica Odzyskania Niepodległości
9 listopada, w piątek w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość odbyła się pod hasłem ,,Nie pytajcie, co może uczynić dla was ojczyzna, pytajcie, co wy możecie dla niej uczynić.”
Pierwszą częścią uroczystości było posadzenie pamiątkowego dębu poświęconego pamięci Stanisława Steca. Była to realizacja projektu m.in. wojewody warmińsko-mazurskiego pod hasłem ,,Sto dębów na stulecie Niepodległości.”
Nasi uczniowie wybrali postać pilota, obrońcy Lwowa, autora logo szachownicy biało-czerwonej , umieszczonego na samolotach wojskowych. Na uroczystość przybyła też pani Bożena Reszka -wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali hymn Polski, włączając się w ogólnopolską akcję ogłoszoną przez minister oświaty. Po hymnie wszyscy udali się do hali sportowej, gdzie obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez klasę IIIb i koło teatralne .
W tym dniu można było posłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć wystawę pt. ,,Droga do wolności.” Poza tym podsumowano konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej .
Tradycyjne już uczniowie uświetnili mszę świętą za ojczyznę dnia 11 listopada, prezentując montaż słowno-muzyczny w kościele.
„Droga do wolności”
10.11.2017r. klasa IIIc przygotowała autorski program, aby uczcić Święto Niepodległości.Już na wstępie Iza Janicka zaznaczyła, że „Przygotowując uroczystość, mieliśmy na względzie cele, którym ona ma służyć. Chcieliśmy, aby uczniowie pojęli sens organizowania patriotycznego apelu. Zdając sobie więc sprawę, że widzem jest uczeń, który traktuje takie wydarzenie jako obowiązek „odsiedzenia” na apelu, staraliśmy się podać treść krótko i w urozmaiconej formie”. Autorką scenariusza jest Michalina Józefowicz. W nim podkreśliła, że o niepodległość naszej Ojczyzny walczono nie tylko zbrojnie i czynili to nie tylko żołnierze. Walczyli dorośli, dzieci, księża, artyści w różnorodny sposób np. broniąc języka polskiego, kultury, prawa do posiadania ziemi. Scenografię zaprojektowały i w dużej mierze wykonały – Marlena Kalinowska i Wiktoria Szymańska. W jej przygotowanie włączyli się wszyscy uczniowie klasy.
Na pochwałę zasługuje zaangażowanie całej klasy, ponieważ wszyscy pracowali nad organizacją uroczystości. W ten sposób pragnęli oddać hołd Polakom, którzy podczas zaborów za wszelką cenę chcieli ocalić wolność naszej Ojczyzny.
Gazetki szkolne
W związku z Rokiem dla Niepodległej przygotowano gazetkę na temat Powstania Warszawskiego. Wykorzystano materiały przyniesione przez uczennicę Wiktorię Rynkowską z wyjazdu rodzinnego do Muzeum Powstania Warszawskiego. Warto upamiętniać wydarzenia, które zapisały się wielką kartą w historii walki o wolność Naszej Ojczyzny.
PAMIĘĆ ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM – NIEZŁOMNYM
Dnia 1 marca 2018r. w Zespole Szkół w Rybnie odbyły się obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez szkolny radiowęzeł można było posłuchać wierszy i pieśni patriotycznych poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Młodzież obejrzała również wystawę w holu szkolnym, a p. Grażyna Meller przedstawiła rys historyczny dotyczący tej tematyki. Poznano wybrane postaci Żołnierzy Wyklętych, w tym działających w naszym regionie, np.: Andrzeja Różyckiego, Stanisława Bali, czy Stanisława Sieradzkiego pseudonim „Świst”, który jest patronem Hufca w Działdowie. Z tej okazji przygotowano w klasach i w holu gazetki okolicznościowe. Oglądano również filmy edukacyjne, np.: „Kwatera „Ł””, „Żołnierze Wyklęci”, po czym odbyły się dyskusje na ten temat.